امروز با پیشرفت علم در زمینه دکوراسیون داخلی، دکوراسیون حمام نیز مورد توجه زیادی قرار گرفته است. از گذشته های بسیار دور تا به کنون استحمام به یکی از مهمترین کارهای روزمره هر کسی تبدیل شده است. استفاده از وان حمام در زمان های قدیم نیز بسیار رایج بوده و تا کنون ادامه دارد. دوش حمام و وان حمام از مهم ترین بخش های حمام هستند که اولی برای شستشوی سریع بدن مناسب بوده و از دومی برای ماندن در آب و استراحت کردن و پاکیزگی بیشتر استفاده می شود.

چرا دکوراسیون حمام مهم است؟

امروزه وان های حمام در مدل ها و طرح های گوناگون ساخته می شوند. شما می توانید با توجه به نیاز و سلیقه شخصی، بهترین نوع وان را برای حمام خود انتخاب کرده و دکوراسیونی شیک و تکرار نشدنی بسازید.

همانطور که میدانید، در زمان های گذشته وان حمام تنوع زیادی در طرح و مدل نداشت و طراحی و ابعاد آن اغلب در اشکال مستطیل و بیضی انجام میشد. اما امروزه در ابعاد و طرح و مدل های گوناگون تولید شده و با کیفیت های متنوع و قیمت های مختلف در بازار موجود هستند.

با رعایت چند نکته ساده در سرویس بهداشتی و حمام، مثلاً توجه به متریال مناسب برای کفپوش و دیوارپوش حمام، شیرآلات مدرن، وان مناسب، دستگاه تهویه هوا و فضا سازی و نورپردازی مناسب، می توانید دکوراسیون حمام را به بهترین نحو انجام دهید.

قبل از دیدن انواع مدل وان شیک و زیبا در طراحی حمام، باید به چند نکته در دکوراسیون حمام و قرار دادن وان در آن توجه کنید.

 

نکات مهم در دکوراسیون حمام:

 1. موقعیت قرارگیری وان حمام

موقعیت وان

اولین گام برای انتخاب وان برای حمام در نظر گرفتن متراژ حمام می باشد. برای قرار دادن وان در حمام باید فضایی مخصوص در آن تعبیه شود، تا در مسیر رفت و آمد و استحمام اختلال ایجاد نکند. اگر فضای بزرگی در اختیار دارید، دست شما در انتخاب وان باز است.

 

 1. وان در حمام های کوچک ؟!

در صورتی که فضای محدود و کوچکی در اختیار دارید می توانید فضای وان و دوش را با هم یکی کرده و با یک تیر دو نشان بزنید.

 

 1. توجه به شکل و قالب مناسب وان

وان1

توجه به شکل مناسب وان برای اجرا در حمام یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید. اگر فضای حمام شما کوچک است، بهتر است از وان های مستطیلی یا بیضی شکل بهره ببرید. و برعکس، اگر فضای بزرگ در اختیار دارید نیز میتوانید از اشکال دایره و مثلثی وان استفاده کنید.

 

انواع مدل وان شیک وزیبا در طراحی حمام

 1. وان جکوزی:

وان جکوزی

وان جکوزی دار را میتوان از جدیدترین و نوین ترین مدل های وان حمام دانست. وان جکوزی دارای قابلیت های زیادی اعم از کمک به ریلکس بدن، ماساژور بدن و گردن، گرم نگهداشتن آب تا پایان استحمام، چراغ کف و... می باشد.

 

 1. وان حمام دایره ای:

وان دایره ای

این مدل وان در شکل دایره در اندازه ی تقریبی از 100cm الی 150cm قابل اجرا است. برای داشتن این وان نیاز به یک فضای نسبتاً بزرگ دارید.

 

 1. وان حمام بیضی:

وان بیضی

این مدل وان تقریباً هم اندازه و همسان با وان مستطیلی است. با این تفاوت که لبه های آن خمیده است. پس از شکل مستطیلی، این وان بیشترین میزان خرید را به خود اختصاص داده است.

 

 1. وان حمام توکار:

وان توکار

این مدل به گونه‌ای است که قالب وان حمام در داخل زمین حمام کار میشود. به گونه ای که لبه های وان کاملاً مجاور با کف پوش حمام قرار می گیرد. این نوع وان به دلیل اینکه برای اجرا نیاز به عمق زیاد دارد، برای اجرا در حمام های استخر و حمام خانه های ویلایی مناسب است.

 

 1. وان حمام جداگانه(پایه دار):

وان پایه دار

از انواع مدل وان شیک و زیبا در طراحی حمام میباشد. این وان بر روی پایه های مخصوص نصب شده و از هر چهار طرف می توان به آن دسترسی داشت. در استفاده از این نوع وان، باید دکوراسیون کلی حمام نیز متمرکز بر وان باشد.

 

 1. وان حمام کرنری:

وان کرنریمثلثی

وان حمام کرنری یک وان با حالت مثلثی است که برای فضاهایی با مساحت کم در نظر گرفته شده و فضای کمتری اشغال می کند.

 

 1. وان حمام با دوش مشترک:

وان با دوش مشترک

اگر فضای حمام شما کوچک باشد و با این حال بازهم مشتاق به داشتن وان هستید، می توانید دوش آب را در مجاورت وان نصب کنید.

 

 1. وان حمام شاه نشین:

وان شاه نشین

وان حمام شاه نشین از سه طرف به دیوار نصب می شود و تنها از یک طرف می توان داخل آن شد.

 

 1. وان درب دار:

وان درب دار

این وان ها برای افراد سالخورده و کم توان جسمی طراحی شده است. این افراد برایشان سخت است که داخل وان شوند، بنابراین وان های دارای درب برای این افراد طراحی شده است تا بتوانند به راحتی استحمام کنند. درب این وان ها بسیار نزدیک به کف زمین میباشد و با باز و بسته کردن آن می توان به راحتی داخل آن شد.

پس از معرفی انواع مدل وان شیک و زیبا در طراحی حمام، نوبت به معرفی انواع متریال هایی است که برای ساخت وان از آن ها استفاده می شود.

 

انواع متریال و جنس وان:

 1. وان فایبرگلاس:

وان فایبر گلس

این نوع وان از ورق های قالب ریزی شده ی فایبرگلاس، با یک لایه ی ژلی محافظ ، طراحی و تولید می شود. این متریال دارای بیشترین میزان انعطاف پذیری می باشد و می تواند به شکل های مختلف(دایره، بیضی، مستطیل و...) قالب گیری شود. از آنجایی که وان های فایبرگلاس ارزان قیمت هستند و نصب آسانی دارند انتخاب مناسب و اقتصادی محسوب می شوند.

 

 1. وان چدنی:

وان چدنی

بی شک وان چدنی، بادوام ترین نوع وان در بازار است. در برابر خراش و ترک برداری بسیار مقاوم است. ایمنی بالایی دارد و به مراقبت کمتری نیاز دارد. همچنین وان چدنی از مقاومت بالایی در برابر گرما برخوردار است. به این معنی که مدت زمان بیشتری آب را گرم نگه می دارد.

 

 1. وان آکریلیک:

وان آکریلیک

بسیاری از وان ها از جنس آکریلیک ساخته می شوند. متریال آکریلیک سبک وزن است و تمیز کردن آن به راحتی انجام شده و در اشکال و رنگ های مختلف طراحی و تولید می شود. در صورت خراشیدگی و بریدگی به آسانی قابل ترمیم هستند.

 

 1. وان چینی:

وان چینی

متریال دیگری که برای ساخت وان از آن استفاده می شود، چینی است. وان های چینی بسیار سنگین و مقاوم هستند و طول عمر بالایی دارند. بدنه ی وان های چینی از فولاد ساخته شده و سپس با یک لایه چینی براق پوشانده می شوند. این وان ها در برابر خراشیدگی بسیار مقاوم اند و تمیز کردن آنها به آسانی انجام می شود. از معایب وان های چینی می توان به عدم حفظ گرما به مدت زمان طولانی، لغزنده بودن و ترک برداشتن آن اشاره کرد.

 

 1. وان رزینی:

وان رزینی

وان های رزینی از ترکیب مواد معدنی با رزین مصنوعی تشکیل شده اند که می توان با قالب گیری مناسب، هر شکل و اندازه ای از آنها را تولید کرد. وان های رزینی آنتی باکتریال، غیر متخلخل، مقاوم و کاملاً بهداشتی هستند و در برابر نفوذ باکتری و رشد کپک مقاومت بالایی دارند. یکی دیگر از ویژگی های مهم وان های رزینی این است که قابلیت بازیافت دارند و دوستدار محیط زیست به شمار می روند. به دلیل استفاده از متریال های ویژه و فرایند تولید خاص، این مدل گران تر از دیگر مدل های وان است.

 

 1. وان مسی:

وان مسی

وان های مسی با گذشت زمان به مرور دچار تغییر رنگ می شوند. وان مسی ظاهری بسیار چشمگیر و اشرافی دارد. آب را به مدت زمان طولانی گرم نگهمیدارد. در برابر بریدگی و خط و خراش مقاوم است. همچنین ضد باکتری، ضد کپک و ضد زنگ می باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که ضدعفونی کننده ها و شوینده های اسیدی به مس آسیب وارد میکنند. به دلیل خاص بودن متریال مس و بالا بودن قیمت آن، یافتن آن نسبت به دیگر متریال ها سخت تر است.

 

 1. وان سنگی:

وان سنگی

وان های سنگی گرما را به خوبی حفظ می کنند و دارای اشکال و اندازه و رنگ های متفاوتی هستند. در صورت ترک برداشتن قابل ترمیم نیستند. وان های سنگی معمولاً بسیار سنگین و گران قیمت هستند. تمیز کردن وان های سنگی نسبت به دیگر متریال ها سخت تر است و خشک شدن رطوبت ایجاد شده ناشی از استحمام در آن طول می کشد. بنابراین پس از هر بار استحمام و استفاده از وان در حالی که هنوز مرطوب است باید با مخلوط سرکه و صابون آب گرم آن را تمیز کنید. اگر در نگهداری وان سنگی کم توجهی کنید، باید منتظر ایجاد کپک و تغییر رنگ آن در طول زمان باشید.

 

 1. وان کامپوزیتی:

وان کامپوزیتی

کامپوزیت محصولی ترکیبی از چند ماده برتر است. در تولید متریال کامپوزیت از مواد سبک وزن مانند رزین، فیبر کربن و پلاستیک ترکیب شده و ساختاری به نام کامپوزیت را تشکیل می‌دهند. در نتیجه متریال کامپوزیت تقریباً مشابه با چدن است و با وزن کمتر از چدن ساخته می شود.

 

 1. وان چوبی:

وان چوبی

وان چوبی اشکال مختلف (مستطیل، بیضی، دایره ای) ساخته می شود و حس خاصی از زیبایی و تجمل را به فضای حمام شما می بخشد. در بین انواع وان حمام وان چوبی طرفداران زیادی دارد. همچنین دوام آن از بقیه متریال ها کمتر است. وان چوبی آب را بیشتر از متریال های دیگر گرم نگه می دارد.

در واقع وان چوبی یک متریال گران قیمت و لوکس می باشد. البته علاوه بر هزینه خرید و نصب وان چوبی، باید برای نگهداری و تعمیر آن هزینه هایی پرداخت کنید تا از دوام آن اطمینان حاصل فرمایید. همچنین وان چوبی را باید همیشه مرطوب و بطور مداوم بخشی از آن را با آب پر کنید تا از جمع شدن چوب جلوگیری شود.

چوب به دلیل تماس مستقیم و مداوم با آب، نسبت به سایر متریال ها در بازار دوام زیادی نخواهد داشت. استفاده بیش از حد از وان چوبی مقاومت آن را از بین برده و آن را پوسیده می کند. و در صورت عدم نگهداری و مراقبت منظم، روند پوسیدگی سرعت می بخشد. به طور کلی یک وان چوبی زیباست ولی دردسرهای زیاد و مقاومت کمی خواهد داشت.

 

 1. وان چراغ دار:

وان چراغ دار 

 1. وان شیشه ای:

وان شیشه دار

به طبع وقتی اسم ولن شیشه ای را بشنوید، یک جنس شکستنی و خطرناک در ذهنتان نقش میبندد، اما اینطور نیست، وان های شیشه ای از نوعی شیشه ی بسیار مقاوم به نام شیشه ی سکوریت نشکن با قطر 10 و 15 و 20 میل ساخته میشوند و خطری برای افراد ندارند.

 

 1. وان کودک:

وان کودک

برای بسیاری از مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، وجود یک وان حمام برای شستشوی نوزاد خود ضروری است. وان های کودک در متریال های مختلف تولید میشوند اما بیشتر افراد از جنس پلاستیک و بادی آن برای شستشوی کودک خود استفاده می کنند.

 

 1. وان بالشتک دار:

وان بالشتک دار 

 1. وان شیشه ای با ترکیب متریال های دیگر:

وان ترکیبی با شیشه

مدل دیگری از وان های شیشه ای است که فقط یکی از دیواره های آن شیشه است و بقیه دیواره های وان از جنس کامپوزیت، چینی و ... است.

 

 1. وان میزدار:

وان میزدار 

 1. وان مرمر:

وان مرمر 

 1. وان چند ضلعی:

وان چندضلعی 

 1. وان پله دار:

وان پله دار 

 1. وان دورگیری شده:

وان دورگیری شده 

 1. وان دوقلو:

وان دوقلو 

 1. وان پیشرفته:

وان پیشرفته 

نتیجه گیری:

در دکوراسیون داخلی حمام، یکی از مهم‌ترین بخش‌ ها وان حمام می باشد. افراد پس از گذراندن یک روز سخت کاری به یک استحمام نیاز دارند که علاوه بر پاکیزگی، تأثیر مثبت بر روح و روان داشته و موجب رفع خستگی بشود. در این مقاله از سایت صفحه کابینت، انواع مدل وان شیک و زیبا در طراحی حمام را برای شما همراهان عزیز گرد آوری کرده ایم. امید است این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.