اتاق نشیمن از جمله جاهایی است که اکثر افراد تلاش می کنند آن را به بهترین نحو طراحی نمایند. برخلاف تصورات برخی از افراد که گمان می کنند طراحی و دکوراسیون اتاق نشیمن باید بسیار ساده و آرام  باشد، طراحان حرفه ای معتقد هستند که دکوراسیون این مکان باید جذاب و گرم باشد؛ زیرا در این قسمت از منزل، اعضای خانواده و گاهاً دوستان، دور یکدیگر جمع می شوند.

 

برای داشتن یک دکوراسیون حرفه ای و مدرن، به این نکات باید توجه کنیم:

ezgif.com gif maker 5

 1. تمرکز بر کاربرد

وقتی صحبت از یک اتاق نشیمن ایده آل می شود، کوچکترین نکته نیز کارآمد خواهد بود و شاید شما مجبور به اصلاح نحوه ی چیدمان مبلمان هایی بشوید که در اختیار دارید. استفاده از میز و صندلی های اضافه باعث ایجاد بی نظمی در فضای نشیمن خواهد شد.

اگر به دلیل داشتن دکوراسیون شلوغ نمی توانید به راحتی در اتاق، کارهایتان را انجام دهید و یا نمیتوانید به راحتی کمدها و کشوها را باز کنید و استفاده کنید، باید نسبت به حذف چند عدد مبل اقدام کنید.

راحتی و آسایش به معنای داشتن یک دکوراسیون کامل و شلوغ نیست و داشتن مبلمانی که فضا را بیشتر از حد معمول اشغال کرده باشند، حس راحتی و آسایش را از شما دور خواهد کرد. هنگام افزودن هر المان به فضای اتاق نشیمن، ابتدا باید موقعیت و ویژگی و کاربرد های آن را در نظر بگیرید.

 

 1. داشتن طرح و نقشه

ezgif.com gif maker 8

داستن یک طرح و نقشه منظم از مهم ترین مراحل چیدمان اتاق نشیمن است که هم برای تغییر دکوراسیون، و هم برای ایجاد طرحی جدید در دکوراسیون، ضروری می باشد.

ابتدا باید مطمئن شوید که چه نوع سبک و فضایی را می خواهید در نشیمن خود داشته باشید. علاوه بر آن نیز متراژ اتاق و فضاهایی که میتوان از آن ها استفاده کرد را نیز در نظر بگیرید.

قبل از هر کاری، طرح و نقشه مورد نظرتان را ابتدا تصویر سازی کرده و سپس اقدام به تغییر دکوراسیون کنید.

 

 1. استفاده از آثار هنری

ezgif.com gif maker 9

آثار هنری از زیبا ترین جزئیات در هویت و گرما بخشیدن به اتاق نشیمن شما به شمار می آیند. آنها حسی متفاوت از زندگی و هنر و آرامش را به فضا خواهند بخشید.

 

این را در نظر داشته باشید که با هر نوع دکوراسیونی، چندین مدل تابلوی هنری وجود دارد که میتوان به راحتی با طرح منزل تان هماهنگ کنید.

البته بهتر است به جای شلوغ کردن همه ی دیوار ها با قاب عکس هنری، بخشی از دیوار را نیز خالی بگذارید.

 

 1. استفاده از کاناپه

ezgif.com gif maker 3

کاناپه نقطه کانونی یک نشیمن است، از این رو باید جذاب و راحت باشد. در انتخاب کاناپه علاوه بر سبک و رنگ، باید اندازه آن را نیز مد نظر قرار داد، چون کاناپه ها از سایز های کوچک دو نفره تا هفت نفره، طراحی و تولید میشوند.

 

اگر دکوراسیون مد نظرتان، ترکیب مدل سلطنتی و مدرن است، بهتر است دو نشیمن جداگانه و یا یک نشیمن بزرگ برای جدا سازی دکوراسون مدرن از سلطنتی، در نظر داشته باشید.

رایج ترین مدل کاناپه، مدل سه الی پنج نفره ی آن است. قبل از انتخاب کاناپه محل قرارگیری آن را اندازه گیری و برنامه ریزی کنید تا متناسب با فضای موجود در نشیمن، نسبت به خرید کاناپه اقدام نمایید.

 

 1. استفاده از متریال های نوین در ساخت میز برای کاناپه

امروزه به غیر از متریال هایی مانند چوب و شیشه که در گذشته برای ساخت میز و عسلی استفاده میشد، میتوان از متریال هایی دیگر نیز نام برد. همانند :

ezgif.com gif maker 3

 

صفحات spl

enzodark1

صفحات spl از مقاوم ترین محصولات در برابر خط و خش هستند و میتوانند به عنوان گزینه خوبی به عنوان صفحات رویه میزها ویا در دکوراسیون آشپزخانه به عنوان صفحات رویه کابینت قرارگیرند.

این محصول به علت داشتن ابعاد مناسب به عنوان دیوار پوش  بسیار کاربردی است زیرا کاملا یکپارچه اجرا میشود.

 

 • سنگ های کورین

aurora sable hi macs solid surface countertops lg m708 hm e1 600

 

 • سنگ مارمونایت

04pietra

سنگ مارمونایت ترکیبی از متریال های کورین و کوارتز است به همین دلیل هم خاصیت سنگ کورین و هم خواص سنگ کوارتز را دارا می باشد ، از طرفی به دلیل طرحها و برجستگی سطحی، ظاهری مشابه سنگهای طبیعی دارد .

که عمدتا جهت رویه کابینت ، کانتر ، رویه میز ، کلیه دیوارهای داخلی و … استفاده می شود .

مارمونایت به دلیل طرح های خاص و نوینی که دارد به راحتی در زمینه طراحی و دکوراسیون خانگی نفوذ پیدا کرده است.

هر یک از این متریال هایی که در بالا گفته شد، کاربردهای متنوع دیگری نیز دارند، مانند استفاده به عنوان صفحات کابینت، سینک، دیوارپوش و...

 

 1. استفاده از یک کتابخانه

ezgif.com gif maker 4

به جای ساخت یک دیوار اختصاصی برای جداسازی فضای اتاق نشیمن، می توان از یک کتابخانه  یا دکور چوبی بزرگ و مستقل نیز استفاده کرد.

 

از این کتابخانه ها می توان علاوه بر مکانی برای قرار دادن کتاب و آلبوم، به عنوان محلی برای قرار دادن وسیله های تزئینی و یا گلدان نیز استفاده کرد.

 

 1. استفاده از گیاهان طبیعی

ezgif.com gif maker 10

استفاده از گیاهان طبیعی و گلدان ها نیز از دیگر ایده هایی است که می توانید برای ایجاد یک نقطه قوت در دکوراسیون نشیمن، مورد استفاده قرار دهید.

گیاهان طبیعی باعث ایجاد فضایی با طراوت و سرزنده در اتاق نشیمن می شوند. همچنین نمایی بسیار زیبا و دلنواز به اتاق نشیمن میدهند.

 

رنگ سبز و شاداب  گیاه و گلدان، باعث ایجاد یک روحی تازه و غیرتکراری در اتاق نشیمن میشود. به همین منظور می توانید از انواع گیاهان آپارتمانی و زینتی که به مراقبت خاصی نیاز ندارند، استفاده نمایید.

 

 1. استفاده از رنگ مناسب

ezgif.com gif maker 1

استفاده از رنگ های مختلف با هارمونی مشابه، می تواند یک فضای چشم نواز در اتاق نشیمن ایجاد کند. هنگام انتخاب رنگ برای اتاق نشیمن به یاد داشته باشید، که یک رنگ حاکم به عنوان پایه ی اصلی برگزینید و دیگر رنگ های تطبیق پذیر را هماهنگ با رنگ پایه انتخاب کنید.

دقت کنید برای دکوراسیون، هیچگاه رنگ های کاملاً مخالف با وسیله های منزل تان انتخاب نکنید، زیرا رنگ های مخالف باهم در یک محیط، احساس بی نظمی و ناهماهنگی به شما میدهد.

 

 1. ساده بودن کف پوش پذیرایی و نشیمن

زمین و کف نشیمن شما، تأثیر بسزایی در زیبایی محیط ساختمانتان دارد. کف نشیمن هم باید مانند دیوار ها ساده و خنثی باشد، به یاد داشته باشید امروزه استفاده از کفپوش های شلوغ مثل موکت ها و پارکت های طرح دار، دیگر ترند نیستند و سادگی همیشه زیباست.

همچنین در صورت استفاده از فرش، طرح هایی ساده و مشابه با کفپوش انتخاب کنید.

 

 1. فراهم کردن بستر مناسب برای ورود نور طبیعی

ezgif.com gif maker

امروزه انواع و اقسام لامپ و نورافکن ها طراحی و تولید شده اند، که میتوانند بیشترین مقدار نوردهی به منزل شما را داشته باشند.

درحالیکه میدانیم بهترین نورافکن و منبع نور، وجود یک پنجره است و میزان اهمیت آن در نشیمن و یا اتاق خواب ها بسیار بالاست.

حال با توجه به اینکه ممکن است برخی از منازل، نورگیری خوبی نداشته باشند، پیشنهاد میکنیم در خرید لوستر و لامپ و پیدا کردن بهترین جا برای نصب آن ها، کمی حساسیت به خرج دهید.

 

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه طراحی دکور برای نشیمن، یک کار بسیار زمان بر و حساس است، مهمترین نکات را به شما یادآوری کردیم، امید است این مقاله از سایت صفحه کابینت برای شما مفید واقع شده باشد.