انواع جزیره آشپزخانه | جدیدترین مدل‌های جزیره در ۲۰۲۳

جزیره آشپزخانه یکی از عناصری است که امروزه توجه بسیاری از طراحان داخلی را به خود جلب کرده است. در سال های اخیر همانطور که می بینید صاحبان خانه ها و طراحان داخلی توجه ویژه ای به دکوراسیون داخلی خانه دارند و همیشه به دنبال ایده های جدید و کاربردی هستند.

در طراحی خانه تمامی قسمت ها از  دکوراسیون راهرو ورودی تا دکوراسیون اتاق خواب مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و تدابیر خاصی برای زیباسازی و بهینه سازی فضای آنها

اندیشیده می شود.

یکی از این فضاهایی که خانم های خانه دار دوست دارند و بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند آشپزخانه است. دکوراسیون این مکان باید به بهترین شکل انجام شود تا علاوه بر ایجاد زیبایی، پاسخگوی نیاز بانوی خانه باشد و آسایش و راحتی او را به ارمغان بیاورد.

امروزه از شیوه جدیدی در چیدمان کابینت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده می شود. در این روش یک یا چند کابینت در یک ردیف در مرکز آشپزخانه قرار می گیرند و یک جزیره را تشکیل می دهند.

جزیره آشپزخانه کاربردهای مختلفی دارد، مثلاً برای نگهداری وسایل آشپزخانه می توان از آن استفاده کرد و یا با چیدن صندلی هایی دور آن به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرد.

علاوه بر این می توانید از جزیره برای جداسازی آشپزخانه از فضای اطراف استفاده کنید. با این مقدمه در ادامه این مقاله به بررسی انواع مدل ها و ایده های طراحی جزیره آشپزخانه می پردازیم.

انواع جزیره آشپزخانه

latest ilands

1.    جزیره آشپزخانه ثابت

سینک و اجاق گاز را می توان در جزیره آشپزخانه ثابت نصب کرد و با تجهیزات لازم مورد استفاده قرار داد. این کار علاوه بر تأثیر در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه باعث استفاده بهینه از فضا نیز می شود.

2.    جزیره آشپزخانه متحرک

گاهی اوقات می توان پایه چرخان زیر یونیت جزیره آشپزخانه قرار داد و به راحتی آن را در آشپزخانه جابجا کرد. البته امکان نصب اجاق گاز و سینک در جزایر متحرک وجود ندارد.

این نوع جزیره عمدتاً به عنوان میز ناهارخوری و یا برای نگهداری ظروف و ظروف در منزل مورد استفاده قرار می گیرد.

3.    جزیره چند منظوره

جزیره چند منظوره

با نگاهی به این جزیره به طراحی چند منظوره آن پی خواهید برد. می توانید ظروف را بشویید، غذا را آماده کنید و سپس غذای خود را در یک میز زیبا روی چهارپایه های بلند بخورید!

ویژگی های خاص این جزیره به شما امکان استفاده از تجهیزات مختلف آشپزخانه را می دهد. همچنین امکان ایجاد قفسه برای نگهداری کتاب و وسایل تزئینی روی آن وجود دارد.

4.    جزیره با چوب طبیعی و سنگ مصنوعی

جزیره با چوب طبیعی و سنگ مصنوعی

با استفاده از چوب طبیعی برای ساخت جزیره، حس سادگی و زیبایی در عین حال القا می شود. این جزیره چوبی به کسانی پیشنهاد می شود که می خواهند به سبک های مدرن پاسخ دهند و همزمان طرح های سنتی نیز می خواهند.

جزیره ای ساخته شده از چوب، حس سادگی را با عملکردهای متعدد ترکیب می کند تا کاربران این طرح بتوانند از آن نهایت لذت را ببرند. آیا قیمت صفحه کابینت چوب طبیعی برای شما نیز سرسام آور است؟ خب یک راه حل ساده! میتوانید از مقاوم ترین صفحه کابنیت آشپزخانه که چوبی نیست اما دارای انواع طرح چوب است، به جای صفحه کابینت چوب طبیعی استفاده کنید. برای خواندن درباره این متریال (SPL) اینجا کلیک کنید.

5.    جزیره دوقلو

جزیره دوقلو

در آشپزخانه های بسیار بزرگ استفاده از دو جزیره بهترین راه برای بهینه سازی فضای موجود خواهد بود. به این ترتیب می توان از برخی نقاط جزیره به عنوان مکانی برای نگهداری ظروف آشپزخانه استفاده کرد. با این کار لوازم آشپزخانه بسیار ساده تر در اختیار شما قرار می گیرد.

این نوع جزیره دوقلو برای خانواده های پرجمعیتی که هنگام صبحانه، ناهار و شام کنار هم هستند بسیار کاربردی است. البته ممکن است یکی از این جزایر فقط برای سرو غذا و جزیره دیگر برای انجام کارهای روزمره مانند خرد کردن مواد غذایی، پخت و پز و... استفاده شود.

6.    جزیره با طراحی چند منظوره

جزیره با طراحی چند منظوره

جزایر مدرن با ترکیب مواد و ابعاد مختلف تولید می شوند. طرح های ترکیبی بهترین ایده برای استفاده حداکثری از فضای موجود هستند.

همانطور که از اسمش پیداست، این جزیره حاوی سینک و گاز است و قسمت آماده سازی غذا، اجاق گاز، سینک و محل سرو غذا از مواد مختلف و یکپارچه با بدنه جزیره ساخته شده است. متریال اس پی ال هم مناسب برای اجرای صفحه‫ی گاز و هم سینک است.

با اجرای این طرح تمامی عملکردها در مرکز آشپزخانه در کنار هم قرار گرفته و فضای بیشتری در محیط ایجاد می‫شود.

دیوار اصلی آشپزخانه که کاملا از کابینت آشپزخانه پر شده است، محل مناسبی برای نگهداری لوازم و تجهیزات آشپزخانه است. با این طراحی وسایل در کابینت ها قرار می گیرند و فضای کلی آشپزخانه مرتب تر به نظر می رسد.

7.    طراحی جزیره تاشو

یکی از انواع جزایر قابل استفاده در آشپزخانه های کوچک، استفاده از جزیره هایی است که سطوح آن ها قابلیت جمع شدن دارند. از این فضا می توان برای کارهای مختلف استفاده کرد و در مواقع عدم نیاز می توان آن را جمع آوری کرد.

انواع مختلفی از جزیره ها وجود دارد که در صورت عدم نیاز می توان آنها را مانند سایر کابینت ها زیر پیشخوان قرار داد. ساخت این جزایر مشابه کابینت های دیگر است.

این مثال نه تنها می تواند به عنوان مکانی برای نگهداری اشیا استفاده شود، بلکه در صورت عدم نیاز، می توان آن را زیر پیشخوان یا مکان دیگری جابجا کرد. استفاده از این جزایر برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب است.

نتیجه گیری:

آنچه در این مقاله در مورد  جدیدترین مدل‌های جزیره در ۲۰۲۳ مطرح کرده ایم ارائه ایده هایی در زمینه انواع جزیره آشپزخانه است. به یاد داشته باشید که برای استفاده از جزیره نیازی به آشپزخانه بزرگ ندارید.