دیزاین اتاق کودک نیازمند صرف زمان طولانی، پلان و برنامه ریزی دقیق است، نباید از توجه به جزئیات اتاق نوزاد غافل شد در عین اینکه نباید هزینه زیادی را خرج کرد. در واقع نوزاد تازه متولد شده اهمیتی به استایل و نحوه چیدمان اتاق نمی دهد و تمام آن تزئینات و جزئیات داخل اتاق برای زمانی است که کودک قابلیت درک استفاده از آن ها را داشته باشد.

اتاق کودک باید حاوی 4 قسمت در اتاق خواب باشد:

 • فضای بازی
 • فضای خواب
 • فضای مطالعه
 • کمد و قفسه لباس

چیدمان اتاق نوزاد سخت تر از چیدمان اتاق افراد بزرگسال است. زیرا روحیه ی بچه ها لطیف از افراد بزرگسال است و برای اینکه بتوانید روحیه کودک را حفظ کنید باید به جزئیات اجرا شده در اتاق خواب توجه کنید.

اگر بودجه ی کافی برای تعویض چیدمان اتاق ندارید، بهتر است اتاق خواب را به گونه ای چیدمان کنید که وسیله های آن حداقل تا 8 سالگی فرزندتان قابل استفاده بمانند.

والدین قبل از تولد کودکشان مخصوصاً اولین فرزند، شور و شوق فراوانی برای خرید سیسمونی و دیزاین و چیدمان اتاق خواب نوزاد دارند. به طور کلی خرید سیسمونی و چیدمان مرحله به مرحله ی اتاق نوزاد اتفاق بسیار شیرین و دلنشینی است. در ادامه 20 مدل خلاقانه و جدید برای دکوراسیون اتاق نوزاد پسر همراه تصاویر مربوطه درج کرده ایم. شما می توانید از این مدل های خلاقانه و جدید برای اجرا در اتاق فرزند دلبندتان ایده بگیرید.

در دیزاین اتاق نوزاد باید تعادل بین کارایی و زیبایی را برقرار کرده و تمرکزتان را تنها بر روی جنبه تزئینی اتاق نگذارید. دیزاین اتاق را مطابق با نیازهای کودک خود انجام دهید. زیاد فرقی نمی‌کند که نوزاد شما دختر باشد یا پسر، لوازم ضروری اتاق نوزاد برای دختر و پسر یکسان است.

در ادامه برای دیزاین اتاق نوزاد پسر، ایده هایی برای شما عزیزان داریم:

اتاق نوزاد 3 

 1. طرح های کارتونی:

در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه اغلب کودکان مطابق با روحیه خود، طرح های کارتونی و ماشینی، فوتبالی، هوافضا، گیم و حیات وحش را دوست دارند و بیشترین رنگی که در اتاق آنها به چشم میخورد از ترکیب رنگ سفید با رنگ های آبی، سبز، قهوه ای، نارنجی و طوسی می باشد.

 1. استفاده از تم ماشینی و اسپرت در دکوراسیون اتاق پسرانه:

بیشتر پسر بچه ها ماشین های کارتونی را دوست دارند و شاید یکی از رویاهای آن ها باشد که تختخواب شان به شکل ماشین کارتونی باشد! استفاده از تم ماشینی یک جنبه کاملاً اسپرت را برای دکوراسیون اتاق کودک شما فراهم میکند.

 1. روانشناسی رنگ ها در اتاق نوزاد:

اتاق2 9 9 9

روانشناسی رنگ در دکوراسیون اتاق نوزاد، تأکید بر این دارد که از رنگ های شاد مثل آبی با ترکیب رنگ ملایم مانند سفید یا کرم استفاده شود. نحوه استفاده از رنگ ها در دکوراسیون اتاق نوزاد، ارتباط مستقیمی با چگونگی شکل ‌گیری روحیه و شخصیت کودک شما دارد.

 1. طیف رنگ:

هرچه از طیف رنگ های شاد استفاده شود به همان مقدار انرژی مثبت از محیط به روحیه نوزادان منتقل خواهد شد.

 1. هارمونی رنگ و وسایل:

اتاق نوزاد 5

اگر میخواهید اتاق نوزاد خود را با رنگ های شاد دیزاین کنید، باید از رنگ سفید نیز به همان مقدار و حتی بیشتر از از رنگ اصلی بهره ببرید. در صورتی که تمامی وسیله های اتاق را با رنگ های آبی یا خاکستری پر کنید، اتاق هیچ جذابیتی نخواهد داشت و بلکه به مرور زمان باعث دلزدگی دلبندتان خواهد شد.

 1. استفاده از سبدهای نظم دهنده:

سبدها کمک بسیاری به منظم و مرتب شدن اتاق کودک میکنند و بخشی از چیدمان اتاق کودک نیز محسوب میشوند.

 1. استفاده از تخته های مگنتی
 1. چادر سرخپوستی

اتاق نوزاد 10

 1. فرش فانتزی
 1. کاغذ دیواری فانتزی و تزئین سقف
 1. لوستر های فانتزی و بچگانه با اشکال مختلف
 2. دکوری های فانتزی مانند ساعت، سیستم صوتی فانتزی برای پخش لالایی و موزیک و داستان کودکانه.
 1. روتختی کودکانه و فانتزی و بالشتک های فانتزی شکل

اتاق نوزاد 4

 1. نصب تابلو های هنری کودکانه، برای لذت بردن کودک

اتاق نوزاد 1

 

 1. تعبیه سرسره و تاب کوچک در صورت بزرگ بودن فضا
 1. تابلو پرتره:

اتاق نوزاد 6

پرتره ی چهره ی کودک در تابلو برای ایجاد حس مالکیت در کودک نسبت به اتاق و افزایش حس مسئولیت پذیری

 1. اسباب بازی های پسرانه

 

 1. فضای آموزشی:

تعبیه فضای آموزشی با اسباب بازی های فکری مانند برج هیجان، خانه سازی، دومینو و...

 1. کفپوش:

کفپوش یا موکت بندی مناسب اتاق کودک، به طوریکه هنگام زمین خوردن کودک احساس ناراحتی زیادی نکند.

 1. انتخاب وسایل مناسب:

اتاق نوزاد 8

خرید وسایل کودک با سایز و اندازه مناسب، به طوریکه کودک خردسال بتواند طی زمان رشد، از آن استفاده کند.

 

نتیجه گیری:

  به طور کلی برای دکوراسیون و دیزاین اتاق خواب نوزاد، باید نکاتی را رعایت کنید تا به صورت ایده آل بهترین نوع دکوراسیون را برای کودک خود فراهم کنید.

اول اینکه برای اتاق نوزاد خود هزینه ی زیادی نکنید. چرا که چند سال بعد وقتی فرزندتان بزرگ تر شود باید به درخواست خود کودک مجدداً دکوراسیون آن را عوض کنید و دوم اینکه اغلب کودکان و نوزادان شب ها به ندرت در اتاق خود می خوابند. به همین دلیل پدر و مادر ترجیح شان بر این است که گهواره یا تخت خواب کودک را در کنار تخت خواب خود قرار دهند به همین علت صرف هزینه‌ ی بسیار بالا کار عاقلانه ای به نظر نمیرسد. پس بهتر است در ابتدای کار فقط به فکر خرید لوازم ضروری و اولیه برای نوزادان باشید .

به عنوان مثال برای دکوراسیون اتاق نوزاد پسر، از اسباب بازی های مناسب با روحیات پسرانه استفاده کنید، رنگ دیوار ها را هم می توانید از رنگ های پاستیلی استفاده کنید. به عنوان مثال: دیوار اتاق نوزاد پسر را با رنگ های ساده و شیک آبی پاستیلی، یا سبز پاستیلی رنگ کنید و برای تزئین، اسباب بازی ها را به سقف یا دیوار آویزان کنید.